Haber

AP doğruladı: Kaili, Katar’dan rüşvet aldığı iddiasıyla resmen görevden alındı

Avrupa Parlamentosu (AP), Katar’dan rüşvet aldığı iddia edilen Eva Kaili’nin genel başkan yardımcılığı görevinden alınmasına karar verdi. Meclis oylamasında 625’e karşı 1 oyla Kaili’nin görevinin erken sona erdirilmesi onaylandı. Geçtiğimiz günlerde Kaili’nin tüm görev ve sorumluluklarından ihtiyati tedbir olarak başkan yardımcılığından uzaklaştırıldığı duyurulmuştu.

AVUKAT KONUŞUYOR: KAALI YENİLİKÇİ

Öte yandan Doha yönetiminden rüşvet aldığı iddia edilen ve AP’nin 14 genel başkan yardımcısından biri olan Kaili’nin avukatı, “Katar’dan gelen fonla bir ilgisi yok” dedi. Kaili’nin ‘masum’ olduğunu söyleyen avukat, 44 yaşındaki siyasetçinin evinde para olduğu iddialarına ilişkin, “Bunu ne doğrulayabilirim ne de reddedebilirim. Bu özel bir mesele” dedi.

‘AVRUPA DEMOKRASİSİ SALDIRI ALTINDA’

Batı basınının ‘Katargate’ olarak adlandırdığı yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili konuşan AP Başkanı Roberta Metsola, ‘Avrupa demokrasisi saldırı altında ve suç işleyenler cezasız kalmayacak’ dedi. Masumiyet karinesine saygı duyduğunu ancak “kızgın” olduğunu belirten Metsola, “AP, Avrupa demokrasisi, açık ve özgür demokratik toplumlarımız saldırı altında. Bu parlamentonun varlığını tehdit eden demokrasi düşmanları asla durmayacak. Otokratik üçüncü ülkelerle bağlantılı bu kötü niyetli aktörler, iddiaya göre sivil toplum kuruluşlarını, sendikaları, şahısları, (meclisteki) yardımcıları ve AP üyelerini süreçlerimizi kontrol etmek için silah olarak kullandı. Ancak bu hain planlar başarısız oldu.”

‘HİÇBİR ŞEY HALI ALTINA SÖKMEYECEK’

Metsola ayrıca AP bünyesinde kendi soruşturmalarını başlattıklarını duyurdu. Yolsuzluk yapanların kazanmaması için çalışacaklarını vurgulayan Metsola, “Hiçbir şey cezasız kalmayacak. Bu parlamento kanunların yanında olacak. Hiçbir şey halının altına süpürülmeyecek. Biz de kendi iç soruşturmamızı yaparak gerçekleri ortaya çıkaracağız. ” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu