Ekonomi

Rusya petrol vanalarını kısmaya hazırlanıyor

Enerji Bakanlığı’na göre Rusya, üçüncü çeyrek ham petrol ihracat planlarını 2.1 milyon ton azaltacak ve Ağustos ayında denizaşırı arzını günde 500.000 varil azaltmayı taahhüt ediyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, boru hattı akışlarının yanı sıra ülkenin önemli batı limanları olan Karadeniz’de Novorossiysk ve Baltık’ta Primorsk ve Ust-Luga’dan yapılan sevkiyatların azaltılacağı belirtildi.

Hükümet, Mart ayından itibaren günde 500.000 varil kesinti yapma taahhüdüne ek olarak, Ağustos ayında ek üretim kesintileri yapıp yapmama kararını ülkedeki üreticilere bırakmıştı. Ağustos planı, Suudi Arabistan’ın istekli üretim kesintilerini bir ay daha uzatma kararının ardından geldi.

Bloomberg tarafından takip edilen ve diğer veri kaynakları tarafından onaylanan gemi izleme verilerine göre, Rusya’nın üç batı limanından 16 Temmuz’a kadar olan dört haftada günde ortalama 1,78 milyon varil ham petrol sevkiyatı yapıldı. Buna karşılık, departman verilerine göre, yılın ilk beş ayında Çin’e boru hattı akışı günde ortalama 793 bin varil civarında gerçekleşti.

Rusya’nın, Avrupa Birliği’nin deniz taşımacılığı üzerindeki ithalat yasağından muaf olan Avrupa’ya boru hattı petrol sevkiyatı, Almanya ve Polonya’nın Kremlin’in Ukrayna’daki savaşını kınamak için yakıt alımlarını durdurmasının ardından bu yıl önemli ölçüde azaldı.

Rusya, Druzhba hattının güney ayağı üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’ne Şubat-Mayıs aylarında günlük ortalama 243 bin varil sevkiyatını sürdürüyor.

fethiyeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu